Cenk Yüksel'e Sorduk

En özel şarkınız ile ilgili yapacaklarınızda limit sizsiniz!

Herkes Şarkı söyleyebilir mi?

Profesyonel sanat hayatımın sahne harici bölümü eğitmenlikten ve danışmanlıktan ibaret. Şarkı söylemek isteyen yüzlerce öğrencim oldu ve bunların çoğu muvaffak oldular amaçlarında. Olamayanların tek nedeni ise yetenekleri olmaması değildi. Devamlılıklarının ve azimlerinin olmamasıydı.

Yani diyeceğim o ki;

Müzik kulağı olarak eser miktarda bile yetenek kırıntısı gördüğümüz herkesin şarkı söyleme şansı var gibi bir iddia ortaya koyuyoruz. Bu elbette herkesin eğitmen olarak başarabileceği bir durum değil; ama senelerin birikimi ile aynı zamanda işine inovasyon katmış biri olarak, bana başvuruda bulunan herkese azmine ve sebat edişine istinaden az ya da çok şarkı söyletmiş biriyim.

Ez Cümle: Herkes şarkı söyleyebilir. Yeter ki istesin ve bu istek için çalışmaya gönüllü olsun

En Özel Şarkım’ın karaokeden farkı nedir?

Karaoke eğlenme amaçlı yapılan amatör bir uğraştır. En özel şarkım ise içinde elbette eğlenceyi de barındıran ama bir yandan en özel gününüze unutulmaz bir armağan bırakan, kendi sesinizle profesyonel stüdyoda profesyonel bir prodüksiyon olarak hazırlanan size özel besteyi seslendirmek, özel gününüzde bunu yayınlamak hatta daha da ötesinde titizlikle hazırlanmış bu çalışmayı arzu ederseniz dijital platformda video ya da single olarak yayınlayabileceğimiz ciddi bir  oluşum.

Çalışma süresi ne kadardır?

Çalışma süresi olarak tabii ki de en az 1 aylık bir döneme ihtiyaç duyuluyor. İlk başta bizlerle çalışmak isteyen insanların tam olarak ne istediklerini anlamak ve çok titizlikle çalışarak onların en özel şarkısını yaratmak adına bir ön çalışma yapılıyor. Sonrasında ise bir aylık süre içerisinde bilinen ve hakları alınmış bir şarkıyı kişi/kişilere özel sözlerle okumak ya da tamamen o kişi/kişilere özel bestelenen bir parçayı okumak adına parçanın aranje safhası başlıyor. Aranje safhası devam ederken bu çalışması en güzel şekilde gerçekleştirebilmek adına paketlerimizde var olan süreçlerimizden en az 4 derslik şan çalışmalarımız başlıyor. Aranjesi tamamlanan şarkıların canlı enstrüman kayıtları yapılıyor ve okumalar gerçekleştirilip en son mix mastering aşamasından geçiyor ve sunuma hazır hale geliyor. Tabii bu süreçlerin hepsinin görsel manada da kayıt altına alınması ve şarkı hazırlıklarının istenirse şarkı ile beraber backstage  video haline getirilmesi durumu da söz konusu.

Standart paketinizde yer alan 4 şan dersi yeterli olmazsa ne olur?

Şan derslerini standart uygulamada 4 ders olarak belirledik ama elbette biz ya da müşterimiz bu süreci yeterli bulmaz ve daha uzun bir süre ders almak isterse burada açıkcası 2 parametre devreye giriyor. Birincisi şarkının yetişeceği zamandan çok önce bize başvuruda bulunmuş olmak. İkincisi ise başvuru zamanı ne olursa olsun 4 çalışmanın üstünde bir periyod için şan derslerine daha sık zaman ayırabilmek.

Ben konservatuarda okudum/terkim/ara sıra farklı kanallarda eğitim aldım; şan derslerini yine de almam gerekir mi?

Konservatuardan bırakın terk olmayı, mezunu dahi olsanız bu neticede sizin şan mezunu olmadığınız sürece iyi şarkı söyleyebildiğiniz anlamına gelmemekte. Şöyle düşünelim: Ben şan mezunu olarak nasıl keman çalamazsam, herhangi bir enstrüman bölümünden mezun biri de benim tekniğimde şarkı söyleyemez. Bu konuya uzmanlaşma olarak bakmak gerekiyor lakin ciddi bir prodüksiyon işi gerçekleştirdiğimiz için, sesi ve kulağı iyi olan ve şarkı söyleme konusunda problem yaşamayan birine işin muhteşem olması adına şan dersi değil de bu defa da kayıtlarında vokal koçluk desteği sağlıyoruz.

İstanbul dışındayım, nasıl olacak?

İstanbul dışından hatta yurtdışından bize ulaşan tüm müşterilerimizi elbette hem eğlenceli hem de kendilerine/ sevdiklerine armağan edebilecekleri bu unutulmaz prodüksiyonlardan mahrum bırakmamak adına günümüz teknolojisinin tüm imkanlarını kullanarak skype vb. platformlar üzerinden çalışmalarımızı sürdürüyor, onları sadece kayıt aşamasında İstanbul’a çağırıyor ve en özel şarkılarını hazırlıyoruz.

Şarkıyı nasıl teslim ediyorsunuz?

Şarkı günümüz teknolojisinde tüm profesyonel çalışmaların iletim şeklinde olduğu gibi enozelsarkim.com’a özel bir usb ile finalize edilmiş şekilde dinlemeye ve dinletmeye hazır bir halde teslim edilir.

Ben profesyonel bir albüm ve klip istiyorum. Bunu da yapabilir miyiz?

Öncelikle unutulmaması gereken bir şey var ki , o da En Ozel Şarkım işini ciddiyetle yapan profesyonel bir prodüksiyon firması.  İşin albüm ve klip aşamasında tüm dünyada bile satışa çıkarabileceğimiz ulusal ve uluslar arası anlaşmalarımız mevcut.

Aynı zamanda kardeş firmamız Purple&More production Kültür Bakanlığı lisansı olan ve uluslararası dijital dağıtımcı olan Believe dijitalle anlaşmalı bir firma. Bizden klip, single ya da albüm taleplerinizin hepsini karşılamak bir yana dursun, aynı zamanda hobi amacıyla başlamış prodüksiyonunuzu bile titizlikle hazırladığımız için tüm dünyada yayınlayabilme gibi bir gücümüz söz konusu.

Grup olarak şarkı söylemek istiyoruz, mümkün müdür?

Tabii ki de mümkün. Hem band hem de koral anlamda gerçekleştireceğiniz çalışmaları da gerçekleştirebiliyoruz fakat kişi sayısına bağlı olarak çalışma sürelerimiz esneklik gösterebilmektedir. Grup olarak plan yaparken bunun göz önünde bulundurulmasının faydalı olacağını düşünüyorum.